, 27 marca 2019 r.

Białystok i wydarzenia kluczowe

W jaki sposób wybrać i wspierać najważniejsze wydarzenia kulturalne w mieście?

Jesienią 2017 roku zespół DNA Miasta zaangażował się w tworzenie Programu Polityki Kulturalnej dla Białegostoku. W czerwcu 2018 r. gotowy dokument został jednogłośnie uchwalony przez Radę Miasta w czerwcu 2018 r., a urząd miejski przystąpił do jego realizacji. Właśnie został np. ogłoszony nabór projektów do Programu Wydarzeń Kluczowych.

Czym jest ów Program? Wiele osób związanych z kulturą w Białymstoku od wielu lat zwracało uwagę, że miasto potrzebuje kulturalnych wizytówek. Wydarzeń, z którymi chętnie utożsamialiby się mieszkańcy, a jednocześnie byłyby atrakcyjne dla przyjezdnych. W poprzednich latach, kilka prób przeszczepienia do Białegostoku takich wydarzeń z zewnątrz zakończyło się niepowodzeniem. Jednocześnie, ciekawe i zdobywające coraz większą renomę w Polsce i Europie wydarzenia, tworzone siłami lokalnych środowisk, na przykład festiwale Up Tu Date, Żubroffka czy Halfway, każdego roku toczą poważne boje, żeby ich budżety mogły się spiąć.

Opis Programu zapisany w białostockiej strategii rozwoju kultury

Program Wydarzeń Kluczowych ma więc na celu wskazanie pięciu wydarzeń, które uzna się za motory rozwoju kultury w Białymstoku. Powinny być to wydarzenia duże lub posiadające szczególną rangę artystyczną. Wybranym wydarzeniom zapewni się stabilne finansowanie na okres najbliższych trzech lat, pula środków na ten cel przewiduje przynajmniej 1,1 mln PLN każdego roku. Powinno to wystarczyć, aby dać organizatorom nieco oddechu, zwiększyć komfort pracy oraz pozwolić im na rozwijanie wydarzeń w oparciu o stabilne podstawy finansowe.

Do 25 kwietnia zainteresowani organizatorzy wydarzeń mogą składać wnioski do udziału w Programie. Wybór wydarzeń kluczowych należeć będzie do grona około 100 osób zaangażowanych w lokalną kulturę: przedstawicieli instytucji, organizacji pozarządowych, artystów, dziennikarzy, akademików. Głosowanie nad propozycjami odbędzie się na początku czerwca, a więc w Białymstoku zapowiada się gorące, kulturalne lato. 

Bieżące informacje dotyczące Programu Wydarzeń Kluczowych w Białymstoku znaleźć można na stronie: http://bit.ly/2OtRyrJ

Polecamy także lekturę całego Programu Polityki Kulturalnej dla Białegostoku: http://bit.ly/ppk_bialystok