, 5 maja 2023 r.

W stronę radości. Kulturalny NAMYSŁ w Pszczynie


Rozpoczynamy NAMYSŁ nad kulturą. Chcemy wspólnie, w dobrym towarzystwie i inspirującej atmosferze rozmawiać o Pszczynie. Zapraszamy wszystkich – mieszkańców i użytkowników miasta, okolicznych sołectw i wszystkich, którzy wierzą, że przyszłość narodzi się w małych miastach. 

Pszczyna szczyci się swoją 720-letnią bogatą historią. Czy przyszłość zapowiada się równie ciekawie? Jaki mamy plan na kolejne setki lat? A może powinniśmy się skupić na najbliższej dekadzie? I czy możemy zapewnić sobie dobre życie w naszym mieście poprzez inwestycję w kulturę? Zapraszamy do NAMYSŁU – wspólnych poszukiwań inspiracji, opowieści i narzędzi, dzięki którym będziemy mogli stworzyć wspólne wyobrażenie tego na temat kultury, miasta i przyszłości. 

Rozpoczynamy NAMYSŁ nad kulturą. Będziemy się spotykać, rozmawiać, spędzać wspólnie czas i robić śmiałe kroki naprzód w myśleniu o kulturalnej przyszłości naszego miasta. Zaczynamy już 11 maja o 18.00. W budynku dawnej szkoły przy ul. Batorego będziemy łączyć efekt ESK2016 we Wrocławiu, doświadczenie prototypowania i małych zmian społecznych o wielkim znaczeniu i pierwsze pomysły na opowieść o przyszłości Pszczyny. Dlatego jako pierwsi głos zabiorą Dominika Kawalerowicz, Paweł Jaworski i Marek Zieliński. Liczymy, że nasza rozmowa w naturalnych sposób zacznie zataczać coraz szersze kręgi i włączą się do nich wszyscy mieszkańcy i użytkownicy miasta. 

Czy chcemy mieć więcej przyjemności z kultury? Czy chcemy, by kultura nas angażowała? Mamy ochotę na więcej kulturalnej zabawy czy też liczymy, że kultura będzie nas uczyć bycia lepszymi? W jaki sposób chcemy włączyć kulturę w myślenie o przyszłości miasta? W jaki sposób możemy ją zaangażować do tworzenia opowieści o Pszczynie i jej mieszkańcach? 

Te pytania zasługują na mądre odpowiedzi. Wiemy, że nie możemy zrobić z nią wszystkiego. Musimy więc podjąć ważne decyzje. Chcemy zrobić to w jak najszerszym gronie. Dołączcie do nas podczas naszych spotkań. Chcemy Was zobaczyć i usłyszeć Wasze pomysły. Zaproście nas do siebie lub sami zorganizujcie swój własny NAMYSŁ – tak jak lubcie. 

Finał tej rozmowy odbędzie się na początku czerwca, gdy wszyscy spotkamy się podczas czterodniowego kulturalnego hackatonu wypełnionego inspiracjami, dyskusjami i pracą nad stworzeniem dokumentu – strategii przyszłości dla pszczyńskiej kultury. Zapiszemy w nim nasze wspólne marzenia i sposoby ich realizacji. Przygotujemy się do tego, co może przynieść przyszłość. Powiemy, jak sami możemy tą przyszłość kształtować.

W NAMYŚLE wspiera nas Artur Celiński z DNA Miasta, który od ponad dekady rozwija myślenie o miejskiej kulturze i współtworzy poświęconej jej dokumenty strategiczne. Pracują z nami także autorzy pszczyńskiej koncepcji, która wytyczy naszą drogę do zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Są z nami twórcy kultury, jej promotorzy, animatorzy i zarządcy. Włączamy przedsiębiorców i lokalnych liderów. Najważniejszą siłą są jednak mieszkańcy – mamy nadzieję, że w ten NAMYSŁ włączy się ich jak najwięcej.